Granie w zakłady bukmacherskie w Polsce opodatkowane jest podatkiem od gier oraz podatkiem od wygranych. Ten pierwszy rodzaj podatku jest szczególnie uciążliwy dla graczy, gdyż, poza faktem wysokiej stawki podatku, jest nim obciążony każdy zakład bukmacherski zawierany w polskich kolekturach lub przez internet u bukmacherów działających na terytorium Polski, choćby za najniższą możliwą stawkę zakładu. Jednak niektórzy bukmacherzy, idąc na rękę graczom, umożliwiają niekiedy grę bez podatku od gier, ponosząc jego koszty za graczy. Przeglądając ten artykuł zapoznasz się ze wszystkim, co powinieneś wiedzieć o podatkach od zakładów bukmacherskich, a także dowiesz się o możliwościach gry bez podatku od gier u polskich bukmacherów internetowych.

Podatek od gier w zakłady bukmacherskie

Podstawa prawna

Podatek od gier został wprowadzony w rozdziale 7 ustawy z 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (Dz. U. 2009 Nr 201 poz. 1540).

Podatnik podatku od zakładów bukmacherskich

Zgodnie z art. 71 tej ustawy podatnikiem podatku od gier jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która urządza gry hazardowe na podstawie udzielonej koncesji lub udzielonego zezwolenia, a w przypadku turnieju pokera urządzanego przez kasyno gry - uczestnik tego turnieju.

W przypadku omawianego w tym artykule podatku od zakładów bukmacherskich podatnikiem podatku od gier jest więc bukmacher. Oznacza to, że pomimo, iż de facto koszty podatku w zawieranych zakładach przenoszone są na uczestników zakładów bukmacherskich, to bukmacher jest zobowiązany odprowadzać go do budżetu państwa. Gracz nie jest więc zobowiązany do podejmowania jakichkolwiek czynności związanych z zapłatą podatku od gier, czy składaniem deklaracji podatkowych.

Podstawa opodatkowania

W przypadku podatku od gier w zakładach bukmacherskich podstawa opodatkowania podatkiem od gier została określona w art. 73 ust. 4 ustawy o grach hazardowych i stanowi ją suma wniesionych do bukmachera stawek. W praktyce więc stawka każdego zakładu bukmacherskiego zawieranego czy to z bukmacherem naziemnym, czy z bukmacherem internetowym obciążona jest podatkiem od gier.

Stawka podatku od zakładów bukmacherskich

Zgodnie z art. 74 ust. 6 stawka podatku od zakładów bukmacherskich na sportowe współzawodnictwo zwierząt (np. wyścigi konne) wynosi w Polsce 2,5%. Dotyczy to jednak zakładów oferowanych przed podmioty, które uzyskały zezwolenie na urządzanie wyłącznie zakładów dotyczących współzawodnictwa zwierząt. Zakłady bukmacherskie oferowane przez wszystkie inne podmioty, a także zakłady bukmacherskie niedotyczące współzawodnictwa zwierząt opodatkowane są, zgodnie z art. 74 ust. 7, stawką wynoszącą 12%.

Betfan - bez podatku od gier

Podatek od gry w zakłady bukmacherskie w praktyce

Jak stawianie zakładów bukmacherskich z podatkiem od gry wygląda w praktyce? Poniżej prezentujemy przykładowy kupon przygotowany u bukmachera internetowego, uwzględniający podatek od gry:

Podatek od gry u bukmachera

Kurs przygotowanego kuponu na zdarzenie z piłki nożnej w zakładach bukmacherskich wynosi 3.00. Określona na kuponie stawka wynosi 100 zł. Ewentualna wygrana kuponu nie wyniesie jednak 300 zł, gdyż bukmacher potrącił 12% podatku od wniesionej stawki, czyli w tym przykładzie 12 zł. Rzeczywisty wkład w zakład bukmacherski wynosi więc 88 zł, a ewentualna wygrana, która jest iloczynem kursu kuponu i tego wkładu, wyniesie 264 zł. W omawianym przykładzie rzeczywista różnica w wygranej po uwzględnieniu podatku od zakładów bukmacherskich wyniesie więc 36 zł.

Zwróć uwagę, że zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy wartość wygranej w grach hazardowych nie może być niższa, niż wysokość kwoty wniesionej stawki. Uwzględniając podatek od gry przewidywana wygrana zakładu o kursie 1,13 i niższym będzie mniejsza, niż wniesiona stawka zakładu. W takim przypadku, w świetle przytoczonego przepisu bukmacher nie może przyjąć zakładu.

Niektórzy bukmacherzy internetowi w Polsce w określonych sytuacjach stosują współczynnik 1.00 dla zakładu lub dodają określony procent do wygranych umożliwiając tym samym zawieranie zakładów bez podatku od gry. Aktualną ich listę znajdziesz w sekcji bukmacherzy bez podatku.

Podatek od wygranych w zakładach bukmacherskich

Podstawa prawna

Podatek od wygranych określony jest w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350)

Podatnik podatku od wygranych w zakładach bukmacherskich

Podatnikiem podatku od wygranych w zakładach bukmacherskich jest uczestnik zakładów, jednak zgodnie z art. 30 ust. 1 podatek pobierany jest ryczałtem przez bukmachera, co oznacza, że podobnie jak w przypadku podatku od gier, to bukmacher zobowiązany jest do odprowadzenia tego podatku za uczestnika zakładów. Gracz nie musi więc tego robić samodzielnie, ani nie musi składać deklaracji rocznej z tytułu uzyskanej wygranej.

Podstawa opodatkowania podatku od wygranych

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT pobierany jest kwoty od wygranej w zakładach bukmacherskich. Jednak art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT wprowadza zwolnienie z podatku od wygranych w zakładach bukmacherskich, jeżeli wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł. Istotnym w przypadku tego zwolnienia jest fakt, że dotyczy ono jednorazowej wygranej, czyli wygranej z jednego zakładu z bukmacherem. Inaczej mówiąc każda wygrana u bukmachera nieprzekraczająca kwoty 2280 zł nie jest objęta podatkiem od wygranych.

Stawka podatku od wygranej w zakładach bukmacherskich

Stawka podatku od wygranej została określona w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT i wynosi ona 10% uzyskanej wygranej.

Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich w praktyce

Poniżej prezentujemy przykładowy kupon przygotowany u bukmachera internetowego, który poza podatkiem od gry uwzględnia również podatek od wygranych:

Podatek od wygranej u bukmachera

Stawka przygotowanego zakładu wynosi 1000 zł, jednak rzeczywisty wkład, po odjęciu podatku od gier wynosi 880 zł. Ewentualna wygrana będąca iloczynem kwoty rzeczywistego wkładu i całkowitego kursu kuponu wynosi 2640 zł. Ponieważ przewidywana wygrana powyższego kuponu przekracza kwotę 2280 zł, w przypadku wygranej bukmacher potrąci 10% podatku, czyli kwotę w wysokości 264 zł, która na przykładowym zakładzie została określona jako „Ekstra podatek”. Rzeczywista wygrana podlegająca wypłacie będzie więc wynosiła 2376 zł. W prezentowanym przykładzie całkowita kwota podatku od zakładów bukmacherskich będzie więc wynosiła 624 zł.

Zwróć uwagę, że podatek od wygranych jest wymagany w przypadku jednorazowej wygranej przekraczającej kwotę zwolnienia. Nie dotyczy więc sum wygranych uzyskanych w jakimkolwiek okresie czasu. Każdorazowa wygrana nieprzekraczająca kwoty zwolnienia jest wygraną bez podatku od wygranej.


Oceń artykuł

Ocena: 4.9
Podatek od bukmachera
głosów: 50
Ranking TOP3 
czerwiec 2024
1
Ocena graczy
4.7
głosów: 154 - ZAGŁOSUJ
2
Ocena graczy
4.9
głosów: 103 - ZAGŁOSUJ
3
Ocena graczy
4.8
głosów: 201 - ZAGŁOSUJ

Porównywarka bukmacherów

JakiBukmacher.pl jest serwisem informacyjnym o bukmacherach w Polsce. Zespół redakcyjny na bieżąco zbiera i aktualizuje najważniejsze dane, szczegółowe warunki uczestnictwa w zakładach bukmacherskich oraz analizuje regulaminy bukmacherów. Prezentowane informacje pozwalają na porównanie bukmacherów pod kątem wielu czynników w formie rankingu bukmacherów oraz porównywarki, a także na zapoznanie się z nowościami z rynku zakładów bukmacherskich. Ta strona to również miejsce dla graczy, którzy mogą głosować w wyborze bukmachera miesiąca, jak również dodawać opinie na temat bukmacherów, z których oferty już skorzystali.