Jeśli dopiero rozpoczynasz obstawianie zakładów bukmacherskich przez internet lub szukasz sposobów na zwiększenie szans na osiągnięcie zysków powinieneś poznać i zrozumieć rodzaje zakładów. W tym artykule wymieniamy wszystkie typy zakładów oferowanych przez bukmacherów internetowych. W dalszej części poznasz je szczegółowo, a także dowiesz się, jaki bukmacher internetowy oferuje określone rodzaje zakładów.

1X2

Zakłady na zwycięstwo jednej bądź drugiej drużyny lub remis w zdarzeniu sportowym to najpopularniejszy rodzaj pojedynczych zakładów bukmacherskich trzydrogowych (3 możliwe rezultaty). W dyscyplinach sportowych, w których, zgodnie z zasadami gry wystąpienie remisu nie jest możliwe (np. siatkówka, tenis) zakład oznaczany jest jako 12 - zwycięstwo jednej bądź drugiej drużyny/zawodnika (dwudrogowy). W odniesieniu do oferty przedmeczowej dotyczy wyniku po zakończeniu regulaminowego czasu gry (bez dogrywki). Ten rodzaj zakładów pozwala na podstawowe zrozumienie kosztów zakładów.

Przykład:
Na mecz Ligi Mistrzów pomiędzy Borussią Dortmund a PSG bukmacher internetowy oferuje kurs 3.10 na wygraną pierwszej drużyny, kurs 3.75 na remis oraz kurs 2.17 na zwycięstwo drugiej drużyny.

Przy zakładzie za 100 zł wygrana brutto (nie uwzględniająca podatku od gry, który może, ale nie musi wystąpić, o czym dowiesz się z artykułu Podatek od bukmachera) wyniesie 310 zł w przypadku zakładu na zwycięstwo i wygranej Borussi Dortmund. Zwróć uwagę, że wygrana zawiera postawioną stawkę, zysk z zakładu wyniesie więc 210 zł brutto. W przypadku innego rozstrzygnięcia niż wygrana pierwszej drużyny zakład jest przegrany.

Analogicznie postawienie 100 zł na zwycięstwo PSG da wygraną w wysokości 217 zł (zysk 117 zł) brutto, a na remis 375 zł (zysk 275 zł) brutto w przypadku, gdy mecz zakończy się takim rezultatem.

Podwójna szansa

Kolejnym rodzajem zakładu pojedynczego jest zakład podwójnej szansy określany potocznie zakładem „z podpórką”. Spotkałeś się z podwójną szansą u bukmachera i zastanawiasz się co to takiego? Podwójna szansa dostępna jest tylko w przypadku zakładów trzydrogowych i umożliwia zagranie jednocześnie dwóch z trzech możliwych rozstrzygnięć zdarzenia sportowego.

Objaśnienie oznaczeń zakładu podwójnej szansy:
- 1X - zakład na wygraną pierwszej drużyny lub remis. Tylko w przypadku zwycięstwa drugiej drużyny zakład jest przegrany
- X2 - zakład na remis lub wygraną drugiej drużyny. Tylko w przypadku zwycięstwa pierwszej drużyny zakład jest przegrany
- 12 - zakład na wygraną pierwszej bądź drugiej drużyny. Tylko w przypadku remisu zakład jest przegrany

Za przykład zakładu podwójnej szansy przyjmijmy mecz Ligi Mistrzów Borussia Dortmund - PSG z opisu zakładu trzydrogowego 1X2. Sądząc po kursach faworytem tego meczu w/g bukmacherów jest drużyna gości. Przyjmijmy jednak, że sądzisz inaczej i według ciebie w tym spotkaniu może paść remis ze wskazaniem na drużynę gospodarzy, której formacja ofensywna w ostatnim czasie sprawuje się nadzwyczaj dobrze. W takim przypadku możesz postawić zakład podwójnej szansy, który dla tego meczu wyceniany jest przez bukmacherów internetowych po kursie 1.70. Przyjmując przykładową stawkę zakładu w wysokości 100 zł:

uzyskujesz wygraną w wysokości 170 zł brutto w przypadku zwycięstwa Borussi Dortmund lub gdy po końcowym gwizdku sędziego wynik wskazuje na remis.
zakład jest przegrany tylko w przypadku, gdy mecz wygra drużyna PSG

Podwójna szansa jest więc zakładem w którym typujesz wystąpienie jednego z dwóch na trzy możliwe rozstrzygnięcia. Zakład „z podpórką” możesz więc zagrać gdy przewidujesz wystąpienie remisu w meczu ze wskazaniem na jedną bądź drugą drużynę (1X lub X2), albo wykluczasz możliwość wystąpienia remisu (12).

Zakład podwójnej szansy jest obok zakładu trzydrogowego 1X2 podstawowym rodzajem rynku dla zakładów na piłkę nożną oferowanym przez wszystkich bukmacherów internetowych dla wszystkich zdarzeń z tej dyscypliny. W ofertach bukmacherów internetowych znajduje się często w podstawowym przeglądzie kursów (bez konieczności rozwijania listy rodzajów zakładów). Zapisywany jest również w formacie, w którym „X” zastępuje „0”: 10, 02, 12.

Remis = Zwrot (Draw No Bet)

Zakład bez remisu to zakład dwudrogowy na zwycięstwo jednej bądź drugiej drużyny. W przypadku tego zakładu nie uwzględnia się remisu w spotkaniu, a gdy takim rezultatem zakończy się spotkanie zakład uznaje się za nieważny - następuje zwrot stawki zakładu. W przypadku kuponów wielokrotnych zakład bez remisu rozliczany jest po kursie 1.00.

Ten rodzaj zakładu jest obok 1X2 i podwójnej szansy najpopularniejszym rynkiem bukmacherskim w zakładach na mecze mecze piłki nożnej. Podobnie jak w przypadku podwójnej szansy jest bezpieczniejszym zakładem od trzydrogowego 1X2, z uwagi jednak na możliwy zwrot w przypadku remisu - oferowany jest po wyższym kursie niż podwójna szansa, co przekłada się na możliwość uzyskania wyższej wygranej.

Bazując na przykładowym meczu Ligi Mistrzów z opisu zakładu trzydrogowego 1X2: biorąc pod uwagę formę strzelecką gospodarzy i atut własnego boiska dochodzisz do wniosku, że większą szansę na uzyskanie wygranej w tym meczu ma drużyna Borussi Dormund. Jednocześnie masz obawy co do tego, że zadanie może nie być wcale takie proste z uwagi na klasę rywala. W takim przypadku możesz obstawić zakład bez remisu na Borussię Dortmund. Kurs na to zdarzenie wynosi 2.23. Stawiając zakład za 100 zł:

uzyskujesz wygraną w wysokości 223 zł brutto jeśli Borussia Dortmund Wygra mecz
otrzymujesz zwrot wniesionej stawki (100 zł), jeśli mecz zakończy się wynikiem remisowym
przegrywasz zakład w przypadku, gdy PSG wygra mecz

Kiedy zatem stosować zakład bez remisu? Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko przegranej, bo uważasz, że istnieje pewne prawdopodobieństwo wystąpienia remisu, ale jednocześnie chcesz otrzymać wyższy kurs niż w przypadku zakładu „z podpórką”. Zakład bez remisu możesz obstawiać także w przypadku typowania teoretycznie słabszej drużyny jako zwycięzcy meczu. Wówczas, w przypadku remisu nie przegrywasz zakładu. Lub po prostu jeśli wolisz postawić bezpieczniejszy zakład albo jest to związane z przyjętą przez ciebie strategią gry.

Jaki bukmacher oferuje zakład bez remisu? Z uwagi na popularność tego rynku zakład bez remisu oferowany jest dla meczów piłki nożnej przez wszystkich bukmacherów internetowych.

1. Połowa / Mecz

Zakład na rezultat pierwszej połowy i jednocześnie rezultat spotkania po zakończeniu regulaminowego czasu gry. Przykładowo zakład X/1 oznacza remis po pierwszej połowie spotkania i jednocześnie wygraną pierwszej drużyny po zakończeniu regulaminowego czasu gry. W przypadku przerwania i niedokończenia meczu zakłady rozliczane są po kursie 1.00 (zwrot stawki zakładu).

Ten rodzaj zakładu dostępny jest u bukmacherów internetowych dla wszystkich najpopularniejszych rozgrywek sportowych.

Drużyna - Strzeli gola

Zakład na to, czy określona w nim drużyna strzeli gola w regulaminowym czasie gry.

- Tak - oznacza zakład, że określona w nim drużyna zdobędzie przynajmniej jedną bramkę w regulaminowym czasie gry
- Nie - oznacza zakład, że drużyna nie zdobędzie bramki w regulaminowym czasie gry

Ten rodzaj zakładu dostępny jest u bukmacherów internetowych dla większości zdarzeń z piłki nożnej.

Obie drużyny strzelą gola (BTTS)

Jest to jeden z najpopularniejszych rynków bukmacherskich. Wiąże się z prawdopodobieństwem zdobycia bramki przez obie rywalizujące ze sobą drużyny w regulaminowym czasie gry (bez dogrywki). W przypadku bramki samobójczej uznawana jest ona na poczet drużyny, która uzyskała gola.

Przy okazji tego typu zakładów używa się również oznaczenia BTTS, które jest skrótem od „Both teams to score” co w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza właśnie „Obie drużyny strzelą gola”.

W tym zakładzie możliwe są tylko dwa rozstrzygnięcia:

- Tak - oznacza zakład na zdobycie co najmniej jednej bramki przez każdą z drużyn w regulaminowym czasie gry
- Nie - oznacza zakład, że co najmniej jedna drużyna nie zdobędzie bramki w regulaminowym czasie gry

Z tego względu (dwa możliwe rozstrzygnięcia) oraz, jakby się mogło wydawać, przez stosunkowo łatwy do przewidzenia rezultat ten rynek cieszy się coraz większą popularnością wśród graczy. Przy wyborze tego zakładu pod uwagę bierze się bieżącą formę oaz ostatnie wyniki meczów obu zespołów. Istotny jest styl gry, bieżąca forma formacji defensywnych i ofensywnych, aktualny skład (wykluczenia) w obu formacjach a także oczywiste założenia taktyczne (np. drużyna musi strzelić bramkę, by przejść do kolejnej rundy).

Zobaczmy teraz jak wygląda zakład BTTS w naszym przykładzie meczu Ligi Mistrzów: Dortmund - PSG. Oceniając styl gry oraz formę formacji ofensywnych obu drużyn spodziewasz się wielu okazji na zdobycie bramki po jednej i po drugiej stronie boiska. Możesz więc założyć się z bukmacherem o to, czy obie drużyny strzelą golą. Bukmacher uważa podobnie jak ty wyceniając zakład na „TAK” na 1.39, podczas gdy zakład na „NIE” wyceniany jest po kursie 2.78. Stawiając zakład za 100 zł:

gdy zarówno Borussia Dormund, jak i PSG strzelą po przynajmniej jednej bramce (uznanej) uzyskujesz wygraną w wysokości 139 zł brutto.
gdy tylko jedna z drużyn trafi do siatki rywala bądź mecz zakończy się wynikiem bezbramkowym - zakład jest przegrany.

Z uwagi na swoją popularność zakład „Obie drużyny strzelą gola” dostępny jest u wszystkich bukmacherów internetowych na niemal wszystkie mecze w ofercie.

Rezultat meczu - Obie strzelą

To zakład zawierający jednocześnie typ na rezultat spotkania 1X2 oraz typ na obie drużyny strzelą gola. Do rozliczenia zakładu stosują się łącznie te same zasady, co w opisanych wyżej rodzajach zakładów.

Zakłady łączone dostępne są dla najpopularniejszych, czyli najczęściej wybieranych przez graczy zdarzeń do typowania.

Handicap 3-Drogowy

Zakład, w którym od końcowego wyniku spotkania jednej z drużyn odejmowana jest określona liczba goli. W przypadku tego rodzaju handicapu istnieje również zakład na remis. Przykładowo w przypadku handicapu -1 i wygranej faworyzowanej drużyny różnicą jednej bramki tylko zakład na remis będzie wygrany.

Handicap Azjatycki

Handicap azjatycki to zakład 2-drogowy, w którym wyklucza się remis. Gracz może więc postawić tylko na wygraną jednej z rywalizujących ze sobą drużyn, a w przypadku, gdy końcowy wynik po dodaniu lub odjęciu postawionego handicapu jest remisowy - następuje zwrot stawki na konto gracza.

Z uwagi na stopień skomplikowania a także coraz większą popularność tego rodzaju zakładu poświęciliśmy mu osobny artykuł: jaki bukmacher ma handicapy azjatyckie?

Suma goli powyżej/poniżej (Over/Under)

To zakład na łączną liczbę goli strzeloną przez rywalizujące ze sobą drużyny w regulaminowym czasie gry. Zakład rozpisywany jest z połówkami, np. 0.5, 1.5, 2.5, 3.5 itd. i w przypadku zakładu na powyżej 2.5 wygranymi są rozstrzygnięcia z łącznie trzema i więcej bramkami w meczu, a przegrane z dwoma i mniej bramkami w meczu. W przypadku zakładu poniżej 2.5 odwrotnie: wygrane są zakłady z 2 i mniej bramkami w meczu, a przegrane z trzema i więcej bramkami w meczu strzelonymi łącznie przez rywalizujące ze sobą drużyny.

Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów zakładów wśród graczy, znany również jako over/under lub liczba goli: +/-. Najczęściej spotykanym typowaniem dla tego rynku jest wystąpienie poniżej lub powyżej 2.5 goli w meczu.

Odnosząc się do przykładowego meczu Borussia Dortmund - PSG: zakładasz grę ofensywną po obu stronach i biorąc pod uwagę, że obu drużynom w meczach na szczycie przydarzają się wpadki pod własną bramką przyjmujesz, że w tym spotkaniu padnie łącznie powyżej 3.5 goli. Kurs na takie rozstrzygnięcie wynosi 2.16. Stawiając zakład na sumę goli powyżej 3.5 za 100 zł:

wygrywasz, gdy w meczu padnie w sumie 4 lub więcej goli. Wygrana 3:1 jednej lub drugiej drużyny, remis 2:2 i każdy wyższy rezultat przynosi więc wygraną w wysokości 216 zł brutto.
przegrywasz, gdy suma goli w meczu jest równa lub mniejsza od 3. Wygrana 2:1 jednej bądź drugiej drużyny, remis 1:1 i każdy niższy rezultat oznacza więc w tym przypadku przegraną.

Zakłady na sumę goli mogą również występować w ofertach bukmacherów internetowych w odniesieniu do połowy spotkania lub do obu drużyn osobno.

Zakłady na sumę goli powyżej/poniżej dostępne są u wszystkich bukmacherów internetowych dla większości zdarzeń z piłki nożnej. Mogą być ograniczone lub nie znajdować się w ofercie na mecze najmniej popularnych lig piłkarskich.

Dokładny wynik

Zakład na dokładny wynik meczu w regulaminowym czasie gry, wybrany spośród dostępnych rezultatów. Jest to jeden z najtrudniejszych do przewidzenia typów, dlatego też kursy na poszczególne rozstrzygnięcia są wysokie.


Oceń artykuł

Ocena: 3.5
Rodzaje zakładów bukmacherskich
głosów: 2
Ranking TOP3 
kwiecień 2024
1
Ocena graczy
4.7
głosów: 154 - ZAGŁOSUJ
2
Ocena graczy
4.9
głosów: 103 - ZAGŁOSUJ
3
Ocena graczy
4.8
głosów: 201 - ZAGŁOSUJ

Porównywarka bukmacherów

JakiBukmacher.pl jest serwisem informacyjnym o bukmacherach w Polsce. Zespół redakcyjny na bieżąco zbiera i aktualizuje najważniejsze dane, szczegółowe warunki uczestnictwa w zakładach bukmacherskich oraz analizuje regulaminy bukmacherów. Prezentowane informacje pozwalają na porównanie bukmacherów pod kątem wielu czynników w formie rankingu bukmacherów oraz porównywarki, a także na zapoznanie się z nowościami z rynku zakładów bukmacherskich. Ta strona to również miejsce dla graczy, którzy mogą głosować w wyborze bukmachera miesiąca, jak również dodawać opinie na temat bukmacherów, z których oferty już skorzystali.